Ta tier lista noży CS2 układa wszystkie 20 modeli według logiki rynkowej, od blue-chipowych graili po najtańsze wejście do segmentu. O miejscu modelu decydują trzy rzeczy: cena wejścia, pułap cenowy (topowe gemy Doppler) i płynność, a nie sam wygląd. Najtańsze noże ★ (Shadow Daggers, Navaja) kosztują od około $40, a na szczycie są Butterfly Knife i Karambit, których najlepsze egzemplarze przekraczają $10 000. Dla większości graczy optymalnym wyborem statusowym są modele z poziomu S: Butterfly, Karambit i M9 Bayonet. Poniżej omawiamy wszystkie modele według poziomów: jak wyglądają, z czego są znane, ile kosztują i dla kogo są.
Jak działają poziomy
To ranking modeli noży, a nie pojedynczych skinów: każdy model ma dziesiątki wykończeń, ale jego miejsce na liście wyznacza rynek. Poziom zależy od trzech rzeczy: ceny wejścia (najtańsze wykończenie), pułapu (ile kosztują topowe gemy Doppler i rzadkie wzory) oraz płynności (jak szybko nóż się sprzedaje). Poziom S to modele o najwyższym pułapie i popycie, poziom C to najtańsze wejście. Wszystkie ceny poniżej są cenami wyjściowymi, „od” najtańszego stanu.

Butterfly Knife — Poziom S
Butterfly Knife to szczyt rynku noży i najdroższy model w CS2. Efektowna animacja otwierania uczyniła to ostrze kultowym: to jednocześnie przedmiot statusowy i ozdoba kolekcji. Proste wykończenia (Boreal Forest, Blue Steel) zaczynają się od około $440 w stanie Battle-Scarred, a topowe gemy Doppler i Fade przekraczają $13 000. Płynność jest wysoka, ale próg wejścia również: to model dla tych, którzy są gotowi poważnie zainwestować.
Karambit — Poziom S
Karambit to najbardziej rozpoznawalny nóż w grze, zakrzywiony pazur z charakterystycznym uchwytem z pierścieniem. Prestiżem dorównuje Butterfly Knife, a pod względem płynności często go wyprzedza: karambity sprzedają się najszybciej ze wszystkich noży. Najtańsze egzemplarze z prostymi wykończeniami kosztują około $390, a pułap wyznaczają Black Pearl i inne gemy za ponad $10 000. Najlepszy wybór, jeśli chcesz statusowego noża z maksymalnym popytem przy odsprzedaży.
M9 Bayonet — Poziom S
M9 Bayonet to duże ostrze o agresywnym profilu, „starszy brat” zwykłego Bayonetu i trzeci filar poziomu S. Tanie wykończenia zaczynają się od około $290, a Doppler Ruby i inne gemy dochodzą do $9000. Pod względem połączenia prestiżu, rozmiaru ostrza i płynności to jeden z najlepszych modeli do długoterminowego trzymania.
Talon Knife — Poziom A
Talon Knife kształtem przypomina Karambit, ale ma masywniejsze ostrze; to model premium tuż poniżej poziomu S. Wejście kosztuje około $200, a topowe gemy Doppler dochodzą do $4000. Świetna alternatywa dla Karambitu, gdy chcesz zakrzywionego noża z wysokim pułapem, ale bez ceny graila.
Stiletto Knife — Poziom A
Stiletto Knife to nóż sprężynowy z cienkim ostrzem i szybką animacją, jeden z najpopularniejszych nowoczesnych noży. Najtańsze egzemplarze kosztują około $120, a topowe gemy do $2200. Dobra płynność i umiarkowany próg wejścia sprawiają, że to częsty wybór wśród modeli premium, choć nie z samego szczytu.
Bayonet — Poziom A
Bayonet to klasyczny wojskowy bagnet obecny w grze od samego początku, prosta i niezmiennie poszukiwana sylwetka. Wejście kosztuje około $115, a szczyt to Doppler Ruby za ponad $2200. Kultowy model z doskonałą płynnością: jeden z najpewniejszych wyborów na pierwszy drogi nóż.
Skeleton Knife — Poziom A
Skeleton Knife to ostrze z litej stali z ażurową rękojeścią i wyczuwalną wagą w dłoni, jeden z najbardziej pożądanych nowoczesnych noży. Najtańsze egzemplarze kosztują około $110, ale topowe Dopplery dochodzą do $2700–4900, więc jego pułap przewyższa wiele modeli poziomu A. Kupowany ze względu na charakterystyczny wygląd i wysoki pułap cenowy.
Flip Knife — Poziom A
Flip Knife to klasyczny nóż składany z przyjemną animacją, od dawna ceniony za równowagę ceny i wyglądu. Wejście kosztuje około $110, a szczyt to Gamma Doppler Emerald za $1800. Solidny model poziomu A z dobrą płynnością i niskim progiem wejścia.
Nomad Knife — Poziom B
Nomad Knife to duży nóż składany z rękojeścią w stylu narzędziowym, z nowszej fali modeli. Najtańsze egzemplarze kosztują około $70, a topowe gemy Doppler do $1500–1700. Charakterystyczny wygląd w umiarkowanej cenie, solidny środek stawki.
Classic Knife — Poziom B
Classic Knife nawiązuje do noża z CS 1.6: surowe, proste ostrze dla fanów estetyki retro. Wejście kosztuje około $65, a rzadkie wykończenia, takie jak Blue Steel i Slaughter, dochodzą do $1000–2000. Niszowy, ale rozpoznawalny model.
Falchion Knife — Poziom B
Falchion Knife to zakrzywione, jednosieczne ostrze z szybką animacją oglądania. Najtańsze egzemplarze kosztują około $60, a kultowy Crimson Web z niskim floatem przekracza $2000, co jest rzadkim pułapem jak na poziom B. Tanie wejście z kilkoma drogimi wyjątkami.
Ursus Knife — Poziom B
Ursus Knife kształtem przypomina Bayonet, ale ma nieco masywniejsze ostrze; często bywa mylony z Bowie Knife. Wejście kosztuje około $55, a szczyt to Doppler Ruby do $1000. Przystępny model o przyjemnej sylwetce.
Huntsman Knife — Poziom B
Huntsman Knife to klasyczny nóż myśliwski średniej wielkości, jeden z pierwszych modeli dodanych do gry. Najtańsze egzemplarze kosztują około $55, a topowe gemy Doppler do $1600. Pewna opcja ze środka stawki z długą historią rynkową.
Bowie Knife — Poziom B
Bowie Knife to szerokie, ciężkie ostrze z charakterystycznym ściętym grzbietem, brutalne i rozpoznawalne. Wejście kosztuje około $50, a topowe Dopplery do $1100–1850. Jeden z najbardziej przystępnych pełnowymiarowych noży.
Gut Knife — Poziom C
Gut Knife to małe ostrze z hakiem na końcu, jeden z najtańszych sposobów na zdobycie noża ★. Wejście kosztuje około $45, a pułap jest skromny: do około $800 za Dopplery. Praktyczne budżetowe wejście bez aspiracji statusowych.
Survival Knife — Poziom C
Survival Knife to duże taktyczne ostrze z ząbkowanym grzbietem, tanie jak na swój rozmiar. Najtańsze egzemplarze kosztują około $45, a topowe Dopplery do $600–740. Dużo noża za niewielkie pieniądze.
Paracord Knife — Poziom C
Paracord Knife to nóż o stałym ostrzu z rękojeścią owiniętą paracordem, z nowszej fali modeli. Wejście kosztuje około $45, a rzadki Crimson Web w wersji StatTrak może kosztować zauważalnie więcej; zasadniczo jednak to model budżetowy.
Kukri Knife — Poziom C
Kukri Knife to charakterystyczne nepalskie ostrze wygięte do przodu, najnowszy model (dodany w 2024 roku). Najtańsze egzemplarze kosztują około $42, a szczyt to Crimson Web za $700–1400. Najtańszy sposób na nowy nóż o wyrazistej sylwetce.
Navaja Knife — Poziom C
Navaja Knife to mały nóż składany, jeden z najbardziej kompaktowych i najtańszych w grze. Wejście kosztuje około $40; niektóre rzadkie wzory Case Hardened są drogie, ale ogólnie to najbardziej budżetowy segment. Przez mały rozmiar ostrze jest ledwo widoczne z perspektywy pierwszej osoby.
Shadow Daggers — Poziom C
Shadow Daggers to para krótkich ostrzy, najtańszy przedmiot ★ w grze i nietypowy wybór. Najtańsze egzemplarze kosztują około $40, a szczyt to Black Pearl do $700. Kupowane ze względu na nietuzinkowy wygląd i minimalną cenę wejścia.
Co wyznacza poziom noża
Kilka czynników decyduje o miejscu modelu w tier liście:
Prestiż i animacja. Karambit, Butterfly i M9 utrzymują się na poziomie S dzięki rozpoznawalności i efektownej animacji oglądania, za którą gracze chętnie dopłacają.
Topowe wykończenia i gemy. Pułap wyznaczają fazy Doppler: Ruby, Sapphire, Emerald i Black Pearl. Im droższe gemy danego modelu, tym wyższy jego poziom.
Płynność i podaż. Im szybciej nóż się sprzedaje, tym więcej jest faktycznie wart: modele poziomu S mają głęboki rynek, budżetowe znacznie płytszy (zobacz co wpływa na ceny noży).
Float i wzór. W Case Hardened liczy się indeks wzoru, w pozostałych wykończeniach float: czyste egzemplarze kosztują więcej.
StatTrak. Wersja z licznikiem zabójstw (czym jest StatTrak) zwykle kosztuje więcej niż zwykła, zwłaszcza na rzadkich wykończeniach.
Zdobywanie noża
Noże to przedmioty o rzadkości Extraordinary (złote ★) i można je zdobyć na dwa sposoby. Pierwszy to wylosowanie ze skrzyni: niemal każda skrzynia otwierana kluczem daje szansę na nóż ze swojej kolekcji. To, które skrzynie dają noże i czy warto je otwierać, zależy od modelu, którego szukasz, ale szanse są niskie, więc zakup na rynku zwykle wychodzi korzystniej.
Drugi sposób pojawił się jesienią 2025 roku: nóż można wytworzyć kontraktem trade-up. Wkładasz dokładnie 5 skinów Covert jednego typu i otrzymujesz losowy złoty przedmiot (nóż lub rękawice) z kolekcji użytych skinów. Trudno w ten sposób trafić w konkretny model, więc po wybrany nóż prościej sięgnąć na rynek. Najtańsze wejście to budżetowe noże poziomu C, najdroższe to graile poziomu S.
Porównanie modeli noży
Każdy model z tier listy w jednej tabeli, od poziomu S po najtańsze wejście:
| Nóż | Poziom | Cena od | Dla kogo |
|---|---|---|---|
| Butterfly Knife | S | $440 | Topowy grail i status |
| Karambit | S | $390 | Maksymalny popyt i płynność |
| M9 Bayonet | S | $290 | Duże ostrze, długoterminowe trzymanie |
| Talon Knife | A | $200 | Zakrzywiony nóż bez ceny grailu |
| Stiletto Knife | A | $120 | Popularny sprężynowiec |
| Bayonet | A | $115 | Klasyk z doskonałą płynnością |
| Skeleton Knife | A | $110 | Charakterystyczny wygląd, wysoki pułap |
| Flip Knife | A | $110 | Balans ceny i animacji |
| Nomad Knife | B | $70 | Charakterystyczny wygląd w niskiej cenie |
| Classic Knife | B | $65 | Estetyka retro z CS 1.6 |
| Falchion Knife | B | $60 | Tanie wejście, drogi Crimson Web |
| Ursus Knife | B | $55 | Ładna sylwetka w niskiej cenie |
| Huntsman Knife | B | $55 | Pewna opcja ze środka stawki |
| Bowie Knife | B | $50 | Przystępne pełnowymiarowe ostrze |
| Gut Knife | C | $45 | Budżetowe wejście |
| Survival Knife | C | $45 | Dużo noża za niewielkie pieniądze |
| Paracord Knife | C | $45 | Budżetowy nowszy model |
| Kukri Knife | C | $42 | Najtańszy z nowych noży |
| Navaja Knife | C | $40 | Najbardziej kompaktowy i najtańszy |
| Shadow Daggers | C | $40 | Najtańszy przedmiot ★ |
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest najlepszy nóż w CS2?
Biorąc pod uwagę prestiż, płynność i pułap cenowy, na szczycie są trzy modele poziomu S: Butterfly Knife, Karambit i M9 Bayonet. Jeśli liczy się maksymalny popyt przy odsprzedaży, wybierz Karambit; jeśli efektowna animacja i status, postaw na Butterfly.
Jaki jest najtańszy sposób na zdobycie noża?
Najbardziej przystępne noże ★ to Shadow Daggers i Navaja: proste wykończenia w Battle-Scarred zaczynają się w okolicach $40. To najtańszy sposób na wejście w segment noży, jeśli status i rozmiar ostrza nie mają znaczenia.
Czy warto kupić nóż jako inwestycję?
Modele poziomu S (Karambit, Butterfly, M9) najlepiej trzymają cenę i płynność, więc łatwiej je sprzedać bez straty. Budżetowe noże poziomu C są tańsze, ale popyt na nie jest mniejszy, więc jako inwestycja wypadają słabiej. Topowe gemy Doppler to najstabilniejsza, ale i najdroższa opcja.
Czym poziom S różni się od reszty?
Poziom S to trzy modele o najwyższym pułapie cenowym (topowe egzemplarze za ponad $10 000), największej płynności i kultowych animacjach. Poziomy A i B to solidne modele o niższym pułapie, a C to najtańsze wejście przy płytkim rynku.
